W gminie Radwanice rekreację konną z nauką jazdy można zacząć w Jakubowie. Tam tez znajduje się piękny gminny kompleks sportowo-rekreacyjny przy sali wiejskiej, w którego skład wchodzi wiata, dwie stajnie oraz ujeżdżalnia dla koni. Przez Jakubów przebiega również szlak konny po Wzgórzach Dalkowskich.

Główny szlak konny po  Wzgórzach  Dalkowskich rozpoczyna się we wsi Sobin i ma ok.150 km.

Szlak konny
 

Przebieg: Sobin – Małomice /kolor szlaku: pomarańczowy (Sobin-Gostyń), niebieski (Gostyń - Mierzów), pomarańczowy (Mierzów-Małomice).

Aby dotrzeć do Jakubowa trzeba kierować się np. z Polkowic przez Golowice.

Informacje o szlaku

Szlak konny przeznaczony jest do turystycznego, rekreacyjnego i szkoleniowego użytkowania koni wierzchowych, a tam gdzie pozwalają na to warunki terenowe, również zaprzęgów konnych.

Jazda konna jest dopuszczalna jedynie po wyznaczonych i oznakowanych jako szlak konny drogach, ścieżkach i placach ku temu przeznaczonych.

Szlak ma charakter terenowy (crossowy) i nie posiada specjalnych przystosowań zwiększających bezpieczeństwo, dlatego też musimy zachować na nim szczególną ostrożność, zwłaszcza przy pierwszym przejeździe nieznanym odcinkiem. Każdy użytkownik dorosły korzysta ze szlaku na własną odpowiedzialność, a dzieci na odpowiedzialność opiekuna. Nie można, a wręcz zabrania się jeździectwa rekreacyjnego bez opieki osobom w wieku poniżej 17 lat. Poruszanie się po szlaku dozwolone jest od świtu do zmroku. Zjeżdżanie poza szlak specjalnie oznakowany dopuszcza się jedynie w sytuacji  wyższej konieczności (ratowania życia i zdrowia ludzi lub koni, alarmu o pożarze lasu, ominięcia powstałych przeszkód).

Pamiętajmy i uważajmy! Na  szlaku mogą pojawić się przeszkody powstałe w sposób naturalny, jak np. złomy, drzewa ścięte, konary złamane okiścią.

Ciekawostka

Corocznie w październiku przez dwa dni sobotę i niedzielę odbywa się cykliczna impreza w Jakubowie - "HUBERTUS" . W uroczystościach biorą udział zaproszeni jeźdźcy (ok. 60 zawodników) ze swoimi końmi z różnych województw dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Przeprowadzany jest blok konkurencji m.in. amatorskie skoki przez przeszkody, różnego rodzaju slalomy, wyścigi, w tym nawet po butelkę whisky, oraz gonitwa za lisem, która kończy całość zawodów, a lis zostaje złapany. Dodatkowymi atrakcjami są amatorskie skoki przez przeszkody MINI  LL-60cm, LL do 80 cm, L-100cm i różnego rodzaju  występy zaproszonych zespołów, które wykonują utwory country, w tym pokazy tańca country. Dużą atrakcją cieszy się wyczynowa jazda zaprzęgami, parada starych aut i motocykli,  a na zakończenie zawsze niespodzianka - wystąpienie zaproszonego zespołu.

Zapraszamy i zachęcamy do Gminy Radwanice, a Jakubów czeka …

Szlak konny po Wzgórzach Dalkowskich