29-10-2024 01:02

ZADUSZKI-REFLEKSJE ODPADOWE

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. Jest to czas, aby odwiedzić swoich bliskich, którzy już odeszli. Tradycją jest, że odwiedzając groby zapalamy znicz, który jest symbolem pamięci i przynosimy kwiaty. Tradycja jest piękna, jednak dotkliwa dla środowiska. Nie należy z niej rezygnować, ale możemy pomyśleć czym obdarowujemy zmarłych.

 

Zaduszki – refleksje odpadowe

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. Jest to czas, aby odwiedzić swoich bliskich, którzy już odeszli. Tradycją jest, że odwiedzając groby zapalamy znicz, który jest symbolem pamięci i przynosimy kwiaty.

Tradycja jest piękna, jednak dotkliwa dla środowiska. Nie należy z niej rezygnować, ale możemy pomyśleć czym obdarowujemy zmarłych.

Babcia Honoratka ma rację! Nie każdy to wie, ale ani sztuczne, plastikowe kwiaty nie trafią o recyklingu, ani szklane znicze. Cmentarne, sztuczne wiązanki nie mają szansy trafić do recyklingu mimo, że w większości są zrobione z plastiku. Wykorzystanie do wiązanek różnych materiałów utrudnia ich sortowanie i przetwarzanie. Mogą one być też pokryte farbami, klejami lub innymi substancjami. Dodatkowo nie ma odpowiednich programów recyklingu dla plastiku, który nie jest powszechnie stosowany, jak w przypadku sztucznych kwiatów. Podobnie jest ze szklanymi zniczami. Po zużyciu powinny one trafiać do czarnego pojemnika, ponieważ rodzaj szkła, z którego są wykonane nie nadaje się do recyklingu, któremu poddaje się szkło opakowaniowe (butelki, słoiki). Szkło wykorzystane do produkcji zniczy ma inny skład chemiczny i inną temperaturę topnienia. Gdyby trafiło ono do recyklingu ze słoikami i butelkami powodowałoby wady w nowopowstałych wyrobach.

Jak wspomina Babcia Honoratka, te odpady zostaną z nami na bardzo długo. Plastik rozkładać może się od 100 do nawet 1000 lat, a szkło praktycznie się nie rozkłada (przyjmuje się, że czas rozkładu trwa ponad 4000 lat). Jest to niewyobrażalne jak długo po nas nasze odpady będą jeszcze zatruwać środowisko przyszłych pokoleń!

Pytanie brzmi: Jak możemy ograniczyć skutki dla środowiska, które niesie za sobą Święto Zmarłych? Przede wszystkim zrezygnujmy ze sztucznych wiązanek na rzecz naturalnych kwiatów. Co prawda, nie będą tak długo zdobić grobów naszych bliskich, ale są zdecydowanie ładniejsze. Możemy też zrezygnować z kupowania nowych, szklanych zniczy i korzystać z tych, które już kiedyś kupiliśmy, jedynie je wyczyścić i włożyć nowy wkład. Większość cmentarzy posiada też punkt, w którym można zostawić znicze do ponownego użytku lub z nich skorzystać. Starajmy się więc ponownie wykorzystywać szklane znicze, zamiast traktować je jako produkt jednorazowy. Świetnym rozwiązaniem jest też zakup lub samodzielne wykonanie zniczy w glinianym naczyniu. Takie znicze można wykorzystywać w kółko uzupełniając jedynie wosk.

W związku z powyższym, apelujemy o refleksje nie tylko nad tymi co odeszli, ale też nad tymi, którzy pojawią się po nas!

Nie rezygnujmy z tradycyjnego świętowania pamięci naszych zmarłych bliskich, ale róbmy to z poszanowaniem przyrody.

Jak co roku, komiksowa Babcia Honoratka przypomina, że plastik z wiązanek, które przynosimy na groby zostanie wnukom na kolejne 20 pokoleń.